IXGA20N250HV IGBT Transistor Module 2500V 30A 150W Surface Mount TO-263HV
HongKong Wei Ya Hua Electronic Technology Co.,Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : IXYS
Model Number : IXGA20N250HV
MOQ : 50pcs
Price : Negotiable
Supply Ability : 1000000pcs
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 2500 V
Current - Collector (Ic) (Max) : 30 A
Current - Collector Pulsed (Icm) : 105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 3.1V @ 15V, 20A
Power - Max : 150 W
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Contact Now
IXGA20N250HV IGBT 2500 V 30 A 150 W Surface Mount TO-263HV
IXYS IXGA20N250HV High Voltage IGBT
IXYS IXGA20N250HV High Voltage IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor) provides a square Reverse Bias Safe Operating Area (RBSOA) and 10µs short circuit withstanding capability. The IXGA20N250HV features 2500V collector-to-emitter voltage, 12A collector current at +110°C, and 3.1V collector-emitter saturation voltage. The device has a positive temp coefficient of VCE(sat), ideal for paralleling.
FEATURES
  • Industry-standard TO-263HV package
  • High voltage package
  • Electrically isolated tab
  • High peak current capability
  • Low saturation voltage
  • Molding epoxy meets UL 94 V-0 flammability classification
APPLICATIONS
  • Pulser circuits
  • Capacitor discharge circuits
  • High voltage power supplies
  • High voltage test equipment
  • Laser and X-ray generators
SPECIFICATIONS
  • 2500V collector-emitter voltage (VCES)
  • 2500V collector-gate voltage (VCGR)
  • ±20V gate-emitter voltage (VGES)
  • ±30V gate-emitter voltage transient (VGEM)
  • 150W collector power dissipation (PC)
  • 30A collector current at +25°C (IC25)
  • 12A collector current at +110°C (IC110)
  • 3.10V collector-emitter saturation voltage (VCE(sat))
  • 0.83°C/W junction-case thermal resistance (RthJC)
  • -55°C to +150°C junction temperature range (Tj)
PIN DESIGNATIONS & SCHEMATIC
PACKAGE OUTLINE
Product Tags:
IGBT Transistor Module 2500V
IGBT Transistor Module 150W
IXGA20N250HV IGBT
Buy cheap IXGA20N250HV IGBT Transistor Module 2500V 30A 150W Surface Mount TO-263HV product
IXGA20N250HV IGBT Transistor Module 2500V 30A 150W Surface Mount TO-263HV Images